Máte správně zazimovanou zahradu? Tipy, na co si dát pozor 11. 1. 2018

Zahrady máme zazimové a k zimnímu spánku se uložila i Rajská zahrada v Praze 3. O některé rostliny bychom se přesto měli postarat i v průběhu chladnější měsíců roku. A to dokonce i v případě, že zahradu pokryje sníh.

Důležitá je především péče o stále zelené dřeviny. Ač to mnohým přijde zvláštní, musíme je zalévat – obzvlášt při nedostatku sněhu. Platí to jak pro listnáče, tak pro jehličnany. Každý zimní úhyn stálezelených dřevin bývá spojen právě s nedostatkem vody, většinou není způsoben mrazem.

Naopak okrasné rostliny je třeba před mrazem chránit nejrůznějšími materiály. Pozor ale na myši a hraboše, často se totiž v tepelné ochraně zabydlují. Nesnáší však nakypřenou půdu, proto ji okolo rostlin pořádně nakypřete.

Svázat větve a odstranit škůdce

Rozložitým listnatým keřům a jehličnanům je také dobré svázat před příchodem sněhu větve, aby se nepolámaly. Z ovocných dřevin odstraňte mumifikované plody a hnízda housenek. Je dobré hledat i škůdce na zazimovaných rostlinách. Vhodný je též preventivní postřik. 

Pokud máte v zahradě jezírko a je v něm voda i některé rostliny, dbejte na to, aby byl v ledu stále vysekaný otvor, pokud hladina zamrzne.