Želvy v centru města! V našem jezírku už je celá želví rodina 16. 11. 2017

V každém koutě se odehrává jiný příběh. Park Rajská zahrada se rozprostírá na více než 5 000 metrech čtverečních, a tak si tu můžete bezpečně zklidnit své smysly. Tu správnou atmosféru navodí šumící horská bystřina, poklidné jezírko či zeleň s rozkvetlými květinami. Potkat tu můžete i některé živočišné druhy – právě v našem přírodním jezírku totiž v poklidu rozjímají vodní želvy.

Věděli jste, že se vodní želva dožívá věku až 35 let? Želva navíc nikdy nepřestane růst, jenom po dosažení dospělosti se její růst rapidně zpomalí. V Rajské zahradě tak můžete pozorovat její vývoj skutečně mnoho let. Krunýř vodní želvy může dosáhnout velikosti až 30 centimetrů. 

V některých oblastech byli tito živočichové uctíváni jako svatí, jinde lidé ničili jejich vajíčka a zpracovávali je. Želvy jsou také považovány za jakési „živoucí zkameněliny“, protože se jejich stavba těla ani vzhled nezměnily po dlouhé miliony let. Tito podivuhodní tvorové žili na Zemi už v dávných pravěkých dobách veleještěrů, možná dokonce i dříve.

Vodní želvy jsou studenokrevní živočichové, nejsou schopny měnit svou tělesnou teplotu. Jsou přizpůsobeny k tomu, aby je zahřívalo sluneční světlo. Proto také přirozeně žijí v teplých klimatických zemských pásech. Místo přirozeného výskytu želv je v tropické jihovýchodní Asii, druhé v mírném pásu Ameriky. Původní výskyt vodních želv začínal od severu jížní Kanady až po jih Uruguayi.